W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


Cudy Układu Słonecznego

· artykuły · skomentuj

Filmy dokumentalne to dosyć specyficzna nisza. Czasem pojawiają się jednak pozycje genialne. Do takich zaliczyłbym m.in. Home reżyserii Yanna Arthusa-Bertranda. Jednak tą produkcję obejrzałem głównie dla przepięknych widoków, retoryka średnio do mnie trafiła.

Efektowne portrety Ziemi pojawiały się już wcześniej, co jednak z astrofizyką? Na tym polu Discovery i inne edukacyjne kanały telewizyjne wypadły średnio. Szczęśliwie na ratunek przyszło niezawodne ostatnio BBC.

BBC Wonders of the Solar System

Produkcja o której mowa nosi tytuł Wonders of the Solar System. Jest to seria pięciu 60-minutowych odcinków. Całość „łyknąłem” praktycznie za jednym zamachem. Kilkukrotnie kończyło się na wielkim „wow” z powodu zaskoczenia.

Prowadzący program Brian Cox mimo pedałkowatego wyglądu (kobieca publiczność może być zadowolona) tłumaczy wszystko w maksymalnie łopatologiczny i co najważniejsze interesujący sposób. Nawet osoby z niewielką wiedzą na temat fizyki i astronomii powinny się odnaleźć.

„Rockowy fizyk” jak jest często nazywany, używa tylko zbyt często zwrotów wspaniały i niesamowity – jednak jestem w stanie to pominąć. Profesor prócz wycieczki po Układzie Słonecznym oprowadzi was także po ciekawych zakątkach na Ziemi.

Z informacji przekazanych w tej produkcji najbardziej zapadł mi w pamięci „lodowy gejzer” na Enceladusie – małym księżycu Saturna. To po prostu trzeba zobaczyć, poniżej zamieszczam kilkuminutowy fragment na zachętę (ten akurat dotyczy Io – księżyca Jowisza).

Na koniec informacja o drugiej części, która będzie niedługo kręcona. Będzie się ona odnosiła do całego Wszechświata, a nie tylko Układu Słonecznego. Czekam z niecierpliwością.