W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


Gnome odłączy się od projektu GNU?

· artykuły · skomentuj

W ostatniej wypowiedzi Philip Van Hoof zasugerował, że Gnome powinno uniezależnić się od FSF i zaproponował głosowanie w tej sprawie.

Został poinformowany, że głosowanie dojdzie do skutku, jeśli 5% członków organizacji go poprze. Wsparcia udzielił mu m.in. David Schlesinger z Komitetu Doradczego Gnome (Gnome Advisory Board).

Taka sugestia pojawiła się ze względu na upomnienie ze strony Stallmana. Richard stwierdził, że osoby związane z GNU nie powinny umieszczać informacji związanych z zamkniętym oprogramowaniem na swoich blogach. Takie wiadomości z prywatnych blogów trafiały następnie na Planetę Gnome. Według Stallmana wygląda to jakby Gnome promowało kod własnościowy.

Cała sprawa zaczęła się od prośby wysłanej do Stormy Peters przez Richarda Stallmana. Peters uważa, że głosowanie jest niepotrzebne, jednak z drugiej strony udziela informacji jak je przeprowadzić. Wspomniała, że wystarczy zaledwie dwudziestoosobowe poparcie, aby do niego doszło.

David Neary (przeciwny głosowaniu) przypomniał, że kiedy sam chciał zorganizować inne obrady wymagano od niego zebrania dziesięcioprocentowego poparcia. Stormy również znalazła liczby, które pokrywają się z 10%.

Więcej informacji