W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


LVM standardowo dostępne w NetBSD

· artykuły · skomentuj

LVM to menedżer woluminów logicznych stworzony przez RedHata na potrzeby Linuksa.

Implementacja tego systemu składa się z dwóch części składowych: samego LVM działającego w przestrzeni użytkownika i sterownika Device Mapper w jądrze systemu.

Z powodów licencyjnych zespół NetBSD napisał własny sterownik na licencji BSD, który współpracuje z LVM na licencji GPL. Oznacza to, że doświadczenie wyniesione z użytkowania Linuksa z pewnością się przyda.

Wsparcie dla LVM jest dostępne już dosyć długo. Jednak dopiero po wnikliwych testach i aktualizacji narzędzi tego menedżera do najnowszej wersji 2.02.56 zdecydowano się go udostępnić jako standardową opcję w drzewie –current systemu.

Obecnie dostępne są tylko dwa rodzaje mapowania: liniowe i przeplatane. Trwają prace nad udostępnieniem migawek, kopii lustrzanych, rozwiązań klastrowych i wsparcia dla urządzeń DRB (Distributed Raid Block Device).

Proces tworzenia pozostałych rodzajów mapowań może zostań przyspieszony po przepisaniu sterownika Device Mappera pod RUMPa. RUMP to mechanizm w NetBSD (został przeniesiony także na inne systemy) pozwalający na działanie kodu jądra w przestrzeni użytkownika.

Co ciekawe jest to kolejne narzędzie związane z systemem plików, które w NetBSD znalazło się dzięki pracy Adama Hamsika. Niedawna na EuroBSDCon można było wysłuchać jego prezentacji dotyczącej LVM.

Więcej informacji…