W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


pkgsrc w Haiku i Miniksie?

· artykuły · skomentuj

Kolekcja pakietów pkgsrc to szkielet (framework) do budowania aplikacji trzecich na systemach uniksopodobnych. Akio Obata poinformował, że początkowe prace nad wsparciem pkgsrc dla Haiku zostały zakończone.

Obecnie w Haiku możliwe jest zbudowanie podstawowego środowiska (bootstrap). Liczne poprawki zostały bezpośrednio wniesione do pkgsrc, co znacząco ułatwi dalszą pracę. Akio Obata udzielił też wywiadu, tłumacząc swoje intencje przeniesienia pkgsrc na Haiku.

Natomiast Tim Larson zamierza przenieść pkgsrc na Miniksa. MINIX posiada obecnie mocno ograniczony zestaw oprogramowania, gotowego do szybkiego i łatwego użycia. Na chwilę obecną brakuje szczegółowych informacji, na temat efektów jego pracy.

Zespół NetBSD inspirując się menadżerem portów znanym z FreeBSD stworzył pkgsrc, które podobnie jak system NetBSD cechuje się dużą przenośnością. Za cel postawiono sobie zapewnienie wsparcia dla jak największej ilości systemów operacyjnych.

Obecnie pkgsrc obsługuje ponad tuzin OSów, być może niedługo Haiku i MINIX do nich dołączy. Oczywiście liczba aplikacji, która kompiluje się na danych systemach, znacząco się różni.

Kolejne wersje pkgsrc są wydawane co trzy miesiące. Ostatnia wersja pozwala na zbudowanie ponad 9 tysięcy zewnętrznych aplikacji. Jednak w następnym kwartalnym wydaniu liczba ta zmniejszy się ze względu na prace konserwacyjne, które mają teraz miejsce. Masowo są usuwane “recepty” na budowę starych i nie wspieranych programów.