W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


Ranger - menadżer plików

· artykuły · skomentuj

Ranger to konsolowy menadżer plików. Pytanie po co taki, skoro można skorzystać ze sprawdzonego Midnight Commandera? Otóż Ranger nie próbuje kopiować oklepanego schemtu dwóch kolumn. Zamiast tego oferuje ich znacznie więcej, jak to wygląda?

Menadżer plików Ranger - zrzut ekranu 1

Na tym zrzucie ekranu widzać jak wygląda przeglądanie ścieżki /dev/fd: w pierwszej kolumnie widać zawartość /, w drugiej kolunie widać zawartość /dev, w trzeciej kolumnie widać zawartość /dev/fd i tak dalej. Ostatnia kolumna zazwyczaj pokazuje zawartość pliku, jeśli taki mamy akurat wybrany. Dobra, a co z kopiowanie plików itd?

Otóż Ranger obsługuje karty – numerki w prawym górnym rogu. Przykładowy tryb pracy:

  • gn – tworzymy nową kartę
  • za pomocą spacji zaznaczamy interesującą nas zawartość
  • yy lub dd – kopiujemy lub wycinamy zaznaczoną zawartość
  • gt – przenosimy się do innej karty
  • pp – wklejamy poprzednio skopiowaną/wyciętą zawartość

Jeśli komuś skojarzyło się to z vi, to jest to bardzo prawidłowe myślenie. Ranger oferuje pracę w stylu vi. Wracając do zrzutu ekranu, to warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka rzeczy. Dolny zielony pasek można zignorować, bo jest to tmux. Natomiast nad tym paskiem widać wprowadzanie komendy :search 42 – chyba nie muszę tłumaczyć, co to oznacza. Oprócz rego Ranger oferuje funkcje tworzenia zakładek – robi się to za pomocą mN , gdzie N to docelowy skrót. Aby przejść do zakładki wystarczy na klawiaturze wstukać ’N – przykład:

  • mb – tworzymy zakładkę dla aktualnie przeglądanej lokalizacji pod skrótem b
  • ’b – przechodzimy do wcześniej stworzonej zakładki

Menadżer plików Ranger - zrzut ekranu 2

Na tym zrzucie ekranu widać wcześniej wspomnianą ostatnią kolumnę, która wyświetlna zawartość pliku. Warto zwrócić też uwagę na pliki podświetlone na żółto – zostały one zaznaczone za pomocą spacji. Na dole widać też informacje na temat aktualnie przeglądanego pliku – prawa dostępu, wielkość itp. Standardowa akcja po wciśnieciu klawisza enter to edycja pliku, można także skorzystać z E – natomiast i wyświetla zawartość pliku w less (można zmienić to na np. more).

Komend w Rangerze jest znacznie więcej wspomniałem tylko o podstawowych. Standardowo pomoc można uzyskać korzystając z ? w tym menadżere plików – jest tego kilka stron, dostęp uzyskuje się za pomocą 1? 2? 3? itd. O konfiguracji pisać nie bedę, ponieważ ten artykuł jest ogólnopoglądowy – krótki opis samego programu.

Ranger wymaga zainstalowanego Pythona razem z biblioteką py-curses. Potrzebna będzie także aplikacja less i file – można skonfigurować ich znacznie więcej. Już widzę grupę osób, która narzeka z powodu Pythona – przypomnę tylko o MC i jego Perlu oraz o tysiącu innych zależności ;)