W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


Większość programistów Linuksa jest opłacana

· artykuły · skomentuj

Około 75% deweloperów związanych z jądrem Linuksa otrzymało pensję za swój kod w ostatnim roku.

Dane te są z wielu powodów małym zaskoczeniem, z drugiej strony należy wziąć pod uwagę coraz większe zastosowanie Linuksa w sektorach przemysłowym, rządowym i publicznym w ostatnich latach.

Jonathan Corbet (jedna z wielu osób pracujących nad jądrem) powiedział na konferencji Linux.conf.au 2010 w Nowej Zelandii , że rok 2009 był bardzo pracowity dla programistów związanymi z dystrybucjami takimi jak Red Hat, Ubuntu i Debian.

„75 procent kodu pochodzi od osób, którym za to zapłacono,” stwierdził Corbet, według APCmag.com.

Podkreślił, że od 24 grudnia 2008 do 10 stycznia 2010 roku, deweloperzy napisali 2,8 miliona linii kodu, co przekłada się na blisko 55 tysięcy poprawek wprowadzonych do jądra Linuksa.

Według danych Corbeta, 18 procent zmian pochodzi od społeczności niezwiązanej z żadną korporacją. Następne 7 procent nie zostało sklasyfikowane, a pozostałe 75% zostało nadesłane przez ludzi pracujących na etacie w firmach.

Red Hat, który był wyjątkowo aktywny w ciągu 2009 roku, znalazł się na szczycie z udziałem 12 procentowym. Intel może poszczycić się 8 procentami zmian, natomiast firmy IBM i Novell dodały od siebie po 7 procent, a Oracle nadesłało około 3 procent kodu.

Co ciekawe zarówno Google i Apple nie znalazły się na liście Corbeta. Obie korporacje wykorzystują jądro Linuksa w pracach nad swoimi technologiami, jednak żadna nie była zainteresowana wprowadzeniem własnych zmian.

„Obsługa sprzętu jest praktycznie uniwersalna – Linux działa z większą ilością sprzętu niż jakikolwiek inny system. Grafika (przyp. tłum. karty graficzne) pod koniec roku nie będzie wielkim problemem,” dodał Corbet.

Następna wersja (2.6.33) jądra Linuksa powinna ukazać się w marcu.

Więcej informacji…