W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


FLOSS Weekly odcinek 117

· skróty · skomentuj

Podcast FLOSS Weekly jak sama nazwa wskazuje jest silnie związany z tematyką otwartych źródeł. Porusza często bardzo ciekawe tematy, jak ostatnio kierowanie robotami misji Mars Exploration Rover. Zazwyczaj wszystko okraszone jest dużą dawką humoru, co jest jednym z powodów popularności tego programu. Jednak odcinek 117 był tego przeciwieństwem.

Wywiadu udzielił Bob Jacobson, jeden z deweloperów JMRI – programu open source używanego w modelarstwie kolejowym. Jak na razie nie brzmi to zbyt interesująco. Jednak w 2004 roku Bobowi, zaczęto grozić konsekwencjami prawnymi za rzekome naruszenie patentów przez JMRI. Za zamieszanie był odpowiedzialny niejaki Matt Katzer.

Sprawa zapewne nie znalazłaby się w sądzie, gdyby nie sposoby do których posunął się Katzer. Matt wysłał list do pracowni, w której był zatrudniony Bob. Jacobson jest pracownikiem naukowym, za kradzież cudzej własności/twórczości groziło mu nawet odebranie stopnia naukowego.

Bob postanowił działać i tak rozpoczęła się kilkuletnia batalia sądowa, w kilku instancjach. Ostatecznie Jacobson wygrał, jednak jego opowieść jest dosyć przygnębiająca. Historia nakłania do refleksji, dlatego zachęcam do wysłuchania całej audycji.