W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


Gra karciana Phylo

· skróty · skomentuj

Phylo to kolekcjonerska gra karciana. Czemu przy zalewie karcianek piszę właśnie o tej grze? Po pierwsze zasady i karty dostępne są na licencji CC-BY-NC-ND 2.0, co oznacza, że można ją wypróbować za darmo. Po drugie Phylo posiada ogromne walory edukacyjne i poznawcze.

Phylo - graficzna karta Phylo - karta ze zdjęciem

Upraszczając gra polega to tworzeniu ekosystemów. Tworzymy łańcuchy pokarmowe: środowisko – roślinka – owad – ptaszek – drapieżnik. Przeciwnik może „dodawać” swoje karty do naszych. Prócz tego dostępne są karty ze zdarzeniami, które przykładowo zamieniają las w region zagospodarowany. W ten sposób misternie tworzony łańcuch może zostać rozerwany. Gra kończy się po wykorzystaniu wszystkich kart, a wygrywa osoba z największą liczbą punktów, czyli najbardziej rozbudowanych ekosystemem.

Karty gotowe do wydrukowania, są dostępne w dwóch wersjach: odręcznych rysunków i zdjęć. Ich ilość nie poraża, ale podobnie jak zasady, gra jest dynamicznie rozwijana. Phylo jest kierowane do młodszej publiczności – moim zdaniem lepsze to niż karmienie dzieci Pokemonami czy innymi durnotami. Być może i starzy wyjadacze Magika znajdą coś dla siebie.