W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


NetBSD pod VirtualBoksem

· skróty · skomentuj

Czasem zachodzi potrzeba odpalenia systemu (np. podczas pierwszego kontaktu z nowym OSem lub w celach testowych wersji –current NetBSD) w środowisku wirtualnym. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest VirtualBox firmy Sun.

Instalacja NetBSD - VirtualBox

Jednak w przypadku tego produktu, systemy z rodziny BSD działają praktycznie tylko na procesorach z obsługą VT-x/AMD-V. Na starszych maszynach próba odpalenia obrazu instalacyjnego NetBSD kończy się zazwyczaj „kernel panickiem”. Zarówno na bugtrackerze NetBSD jak i VirtualBoksa można znaleźć wiekowe już raporty.

Szczęśliwie i na to znalazło się rozwiązanie. Po wyłączeniu obsługi „raw ring-0” wszystko wraca do normalności. Nie wiem jak to odbija się na wydajności, ale lepsze to niż nic. Poniżej zamieszczam opcje linii komend, z których korzystałem (sposobu na ustawienie tego w GUI nie znalazłem).

VBoxSDL --norawr0 --startvm netbsd

Podobno te rozwiązanie działa także w przypadku OpenBSD, informacje znalazłem na tym blogu.