W mgnieniu oka

Witaj na prywatnej stronie blinkkina. Zapoznaj się z informacjami na temat bloga i autora. Subskrybuj witrynę przez kanał atom lub zobacz ostatnie komentarze. W wolnej chwili odwiedź mojego mikrobloga na identi.ca.


Wizualizacja gource NetBSD

· skróty · skomentuj

Gource to program do wizualizacji rozwoju projektu. Historia repozytorium NetBSD to 17 lat prac i ponad ćwierć miliona poprawek. Same liczby robią wrażenie, musiałem, więc spróbować. Poniżej zamieszczam dwa zrzuty ekranu na zachętę:

Zrzut ekaranu z gource - repozytorium NetBSD w 1993 roku Zrzut ekaranu z gource - repozytorium NetBSD w 1999 roku

Reprezentują one odpowiednio 1993 i 1999 rok. Ten późniejszy jest bardzo efektowny, ale pierwszy ma większe znaczenie sentymentalne. Widać na nim wspólnie pracujących założycieli NetBSD, są to odpowiednio: cgd – Chris Demetriou, deraadt – Theo de Raadt, glass – Adam Glass i mycroft – Charles Hannum. Nie bez znaczenia pozostaje też alm, czyli Andrew More, który był z projektem praktycznie od początku.

Zrzutów ekranu z późniejszych lat nie wrzucę, najlepsze chcę zachować na materiał wideo, który planuję zmontować. Mogę zdradzić za to kilka szczegółów technicznych. Konwersja repozytorium CVS zajęła kilka godzin, znacznie krócej niż się spodziewałem. Po jej zakończeniu plik log używany przez gource waży około 60 MB.